ISO değerinin fotoğrafa etkileri

Bildiğiniz üzere ISO; sensörün ışık hassasiyetinin ölçüsüdür ve makinelerde çoğunlukla

50, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12800, 25600, 51200  ve 102400

şeklinde 2 kat artarak devam eden sayılarla gösterilmektedir (bazı makinelerde, standart olmayan ara değerler de yer alabilir). ISO değerini 1 stop artırınca Perde hızını ya da Diyaframı da 1 stop artırabildiğimizi öğrenmiştik.

Örneğin: ISO=100 S=125, F=5,6 ayarlarında uygun pozlama ile çektiğimiz bir sahneyi

  • ISO=200, S=250, F=5,6 veya
  • ISO=200, S=125 ve F=6,3

ile eşit pozlama değerleri ile çekebileceğimizi artık biliyoruz. Bu çekimlerde her 3 fotoğrafın ışıklılığı etkilenmeyip aynı kalırken, alan derinliği veya hareketin sabitlenmesi gibi hususları etkilenecektir. Ayarlardan gördüğünüz üzere ISO yükselince birincide hız, ikincide diyafram değeri yükselmiştir. Her ikisini de yani hem hızı hem de diyaframı yükseltmek isteseydik bu kez ISO’yu 2 stop artırmalı ve 400 yapmalıydık.

Şimdi amaca yönelik ISO ayarlamalarını ve bunların fotoğraf üzerindeki etkilerini öğreneceğiz.

ISO değeri yükseldikçe, sensörün yüksek voltaj nedeniyle ısındığını ve noise adı verilen fotoğrafta siyah benekler oluşturduğunu daha önce bahsetmiştik. Noise terimi için Gren ve Gürültü kelimeleri de kullanılmaktadır.

iso-sensitivity-comparison

Yüksek ISO değerinde gren artışını gösteren iki fotoğraf. Kaynak: http://www.exposureguide.com/iso-sensitivity.htm

İdeal ISO değerinin mümkün olan en düşük ISO olduğunu da artık biliyorsunuz. Şimdi ISO’yu neden yükseltmeliyiz? sorusunun cevabına bakalım:

Loş bir ışıkta giden bir arabanın fotoğrafını bulanıklık olmaksızın ya da halı sahada maç yapan arkadaşımızın topa kafa vurmak üzere yükseldiği andaki fotoğrafını çekmek istediğimizi farz edelim. Bu çekimleri 100 ISO değeriyle başarmamız mümkün değildir. Zira hem ortam ışığı zayıf hem de konularımız hareketlidir. Hareketli konuları net olarak dondurabilmek için perde hızımızın yüksek olması gerektiğini bir önceki derste izah etmiştik. Perde hızı yükseldikçe, makineye giren ışık daha da düşeceği için, zaten az ışıklı bir ortamda çekim yaptığımızdan fotoğrafımız kapkara çıkacaktır. Bunu aşmanın tek yolu ISO değerimizi yükseltmek ve oluşan grene razı olmaktır. Her bir stop ISO değeri artışına paralel olarak perde hızını da bir stop artırma şansı elde ederiz.

Şimdi yine http://www.canonoutsideofauto.ca/play/ adresindeki uygulama vasıtasıyla ISO, Diyafram ve hız ayarlarımızı kullanarak doğru pozlama değerlerini bulalım ve çekilen fotoğrafları  kıyaslayalım.

Evvela ISO değerini 100 girerek gerekli poz değerlerini bulalım:

EV1

çektiğimiz fotoğraf aşağıdadır.

100-60-2,8

Pozlama olarak gayet güzel, grensiz (noise yok) bir fotoğraf elde ettik.

Şimdi sırayla ISO yu artıralım ve sonuçlara bakalım:

800-500-2,8a1 3200-2000-2,8a1 12800-4000-2,8a1 25600-4000-4,5a1

Gördüğünüz üzere ardışık bu 4 fotoğrafta ISO artışına paralel olarak gren miktarı giderek artarken, perde hızındaki artışa paralel olarak ise pervane hareketinin sabitlenme etkisi de artmaktadır.

Şimdi fotoğrafımızda EV değerimizi -2 (eksi 2) stop  olacak şekilde ayar yapalım:

ev2

Bu ayarlarla elde edeceğimiz fotoğraf aşağıdadır:

25600-4000-11a1

Gördüğünüz üzere fotoğrafın ışığı azaldıkça grenlerin görünürlüğü ve miktarı daha da çoğalmaktadır. Fotoğrafı büyüttüğünüzde grenler daha belirgin olacaktır. Buradan çıkarılması gereken sonuç; özellikle karanlık ortamlarda çekim yapacaksak ISO’yu en düşük seviyede tutmamız gerektiğidir. Aksi taktirde ciddi bir gren kirliliği ile karşılaşırız. ISO düşünce hız da düştüğü için bu durumlarda tripod kullanmaya hazırlıklı olmamız gereklidir.

(Low key photography konusunu araştırabilirsiniz.)

Black and white low key photography Kaynak:http://www.portrait-photos.org/photo/17815.html

Black and white low key photography Kaynak:http://www.portrait-photos.org/photo/17815.html

Ortam ışığı düşük ISO’da çekim yapmamıza müsaade etmiyorsa bu kez oluşacak grene razı olmak zorundayız. Bu nedenle makine alırken “yüksek ISO başarımı” olarak tariflenen daha az gren (noise) üreten makinelerin hangileri olduğunu bilmek, seçimi buna göre yapmak uygun olacaktır.

 

%d blogcu bunu beğendi: