Auto, P (Program), A /Av (diyafram öncelikli), S /Tv (enstantane=hız öncelikli) modlarında çekim

AUTO: Otomatik çekim modudur. Genelde makineler üzerinde yeşil renkle gösterilir. Pozlama ayarları,  AF ve AE ölçüm tipi gibi tüm ayarların makine tarafından yapıldığı moddur. Biz sadece konuyu kadrajlar ve deklanşöre basarız. İleri çekim tekniklerinde yeri olmayan, usta fotoğrafçıların kullanmadığı bir moddur. Makine üreticileri bu modu, bir ton para verip makineyi satın alan ama kullanmayı beceremeyen müşterileri susturmak için eklemiştir. Bu mod olmasaydı SLR alan ama kullanmayı bilmeyen biri sanırım makineyi arabasına takoz olarak kullanırdı. Dolayısıyla bu moda; makineyi acemi fotoğrafçının elinde araba takozu olmaktan kurtaran mod da diyebiliriz. 24 yıılık fotoğrafçılık geçmişimde bu modla hiç çekim yapmadığımı bilgilerinize sunar, bir ton para verip DSLR makine alan ve Auto modunda çekim yapan arkadaşlara selamlarımı iletirim. 🙂 🙂 🙂

P (Program): ISO hariç diğer Pozlama değerlerinin otomatik yapıldığı moddur.  Tanımdan anlaşılacağı üzere, makine ISO seçimini bize bırakmıştır. Seçtiğimiz ISO değerini referans alarak diğer ayarları (enstantane ve diyafram ayarını) kendisi yapar. Bu modu profesyonel çekim tekniklerinin başlangıç aşaması kabul etmek de mümkündür. Zira bu modda makine bize, poz telafisi (EV) yapma, AF bölgeleri seçme, AE alanı seçme, Braketting işlemi, seri çekim vb. gibi diğer bir çok müdahaleye de müsaade eder.

nikon-5100 mod kadranı

Nikon D5100 mod kadranı

canon-700d mod kadranı

Canon 700D mod kadranı

A (Av): Diyafram öncelikli otomatik pozlama modudur. (aperture priority). Canon makinelerde Av, Nikonlarda A ile gösterilir. A; Aperture kelimesinin baş harfidir ve Latince delik anlamına gelir. Delikten kastın diyafram açıklığı olduğunu söylemeye sanırım gerek yok. Bu modda makine yine ISO’yu referans alarak, seçimini bize bıraktığı diyafram açıklığı değerine uygun olan enstantane (perde hızı) değerini kendisi ayarlar. Anlaşıldığı üzere bu modda ISO ve diyafram değerlerini biz ayarlarız, makine ise uygun hızı ayarlar. Bu ayarlar dışında diğer ileri çekim ayarları da bizim tarafımızca yapılabilir. (AF, AE, AE/AF Lock vs.).

Peki bu modu neden seçeriz? Diyaframın ışık şiddetini ayarlama dışındaki en önemli diğer etkisinin alan derinliği (DOF) olduğunu söylemiştik. Alan derinliğini artırmak ya da azaltmak istiyorsak uygun diyaframı tercih edip, hız ayarını makineye bırakmak bize daha rahat ve hızlı çalışma imkanı sağlar. Örneğin manzara çekimi yaptığımızı farz edelim. Alan derinliğimizin geniş olması için kısık diyafram kullanmak zorundayız. Manuel modda kullanım dersinde bahsettiğimiz üzere, önce ISO hızımızı seçmiş olmalıyız ve genellikle güneşli bir gün için ideal ISO’nun 100 olduğunu belirtmiştik. Şimdi net alan derinliğimizi artırmak için diyaframı kısalım. Geniş alan derinliği için f11 ve üzeri diyafram değerleri idealdir. yapmamız gereken; Enstantane hızımızı 1/60 sn altına düşmemek kaydıyla f11 veya daha kısık (f16, f22 gibi) bir diyafram değerini ayarlayıp, sadece kadraja almak ve deklanşöre basmaktır. Eğer f11 diyafram ve 100 ISO’da, perde hızımız 1/60 saniyeden daha yavaş perde hızlarına düşüyorsa yapmamız gereken şey; ISO’yu yükselterek 1/60 sn veya üzerindeki perde hızına ulaşmaktır.

S (Tv): Enstantane (hız) öncelikli otomatik pozlama modudur (shutter priority). Nikonlarda S, Canonlarda Tv ile gösterilir. S harfi İngilizcedeki  Shutter kelimesinin baş harfidir. Shutter; Örtücü, kapatıcı demektir. T ise Time (zaman) kelimesinin baş harfidir. Enstantane hızı ve Perde hızı dediğimiz ayar ile aynı anlama gelir. Benim Perde hızı terimini tercih ettiğimi sanırım fark etmişsinizdir. Bu modda makine, perde hızı ve ISO ayarını bize bırakır, doğru olan diyafram açıklık değerini kendisi ayarlar. Ayarlara ilişkin diğer tüm hususlar P ve Av modundaki gibidir. (Not: Perde ve diyafram nedir bahsini bilmeyen varsa benim https://drbegendik.wordpress.com/2014/12/13/dslr-nasil-calisir/ adresindeki DSLR Yapısı ve Çalışma Prensibi /14 Aralık 2014 başlıklı yazımı okuyabilirler. Perdenin açılıp kapanma mantığını anlamayan birinin bu dersleri anlaması mümkün değildir.)

Peki bu modu neden tercih etmeliyiz? Bildiğiniz üzere perdenin açılıp kapanma hızının ışık şiddeti dışındaki en önemli diğer etkisi hareketi dondurma üzerinedir. Hız arttıkça hareketli cisimleri net yakalama imkanı elde ederiz, tersine hız azaldıkça hareketli olan cisim bulanık çıkar. Örneğin dönen bir pervanenin hareketini net olarak dondurmak istiyorsak, Hızımızı yükselmeli ve tercihen 1/1000 sn ve üzerindeki hızlara çıkmalıyız. Tersine bir şelaleden akan suyun hareketine tül etkisi vermek istiyorsak bu durumda hızımızı düşürmeliyiz. (bu durumda tripod kullanmak zorunda kalabiliriz). Bu modda konu ve sahneye uygun hız değerimiz biz seçtikten sonra gerisini makine halleder ve bize daha kolay çalışma imkanı sunar.

windflower

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Enstantane Bir Rüzgar gülünün 3 ayrı enstantane’de çekilmiş fotoğrafı.

http://amatordenprofesyonele.blogspot.com.tr/2012/06/tul-gibi-selale-cekmek-icin-4-ipucu.html

Kanak: http://amatordenprofesyonele.blogspot.com.tr/2012/06/tul-gibi-selale-cekmek-icin-4-ipucu.html  Tül Gibi Şelale Çekmek İçin 4 İpucu (Ahmet SIBIÇ)

 

M: Manuel pozlama modudur. Bir önceki derste konu detaylıca işlenmiştir.

B: Bulb modu. Deklanşöre basıldığı sürece perde açık kalır, bırakınca kapanır.

 

Etiketlendi:, , , , , , , , , , ,

%d blogcu bunu beğendi: